En Fazla Doktora Mezununa Sahip Olan Ülkeler

Eğitim ekonomik büyümenin anahtarıdır. Özellikle yükseköğretim, çevremizde gördüğümüz yeniliğin merkezinde yer almaktadır. Doktora araştırması olmasaydı MP3 ve GPS teknolojisi gibi yeni keşifler asla olmazdı.

Ülkeler yüksek öğrenim sistemlerine yatırım yapıyor ve her zamankinden daha fazla insan doktora derecelerini tamamlıyor. Ama hangi ülkede en fazla doktora bilgini var?

ABD geri kalanını yeniyor

Bir OECD raporuna göre ABD, en yakın rakibi olan Almanya’dan en az iki doktora mezunu var.

2014 yılında, 67.449 kişi ABD’de doktora ile mezun olmuş, Almanya’daki 28.147 ile karşılaştırılmıştır. Sırada, 25.020 doktora mezunu ile Hindistan’ı üçüncü sıraya çıkaran İngiltere yer alıyor. Hindistan 24.300’e sahipti.

Listede beşinci olmasına rağmen, Japonya 16.039 ile ABD’nin doktora mezunlarının sadece dörtte birine sahiptir.

Altıncı ve yedinci sırada, Fransa ve Güney Kore sırasıyla 13.729 ve 12.931’e sahiptir. İspanya ve İtalya sekizinci ve dokuzuncu sırada sırasıyla 10,889 ve 10,678’dir.

Avustralya 8.400 ile 10. sırada.

Nüfusun başına düşen sayılara bakarsak, tablonun üst kısmının oldukça farklı görünebileceğini akılda tutmak gerekir.

Dünyada çok fazla yeni doktora mezunu bulunmaktadır.

OECD rakamları ayrıca son yirmi yılda doktora mezunlarının dünya çapında arttığını göstermektedir. Mezunların çoğu OECD ülkelerinden.

Büyük gelişmekte olan ekonomiler, Hindistan’ın 24.300 doktora mezunu ile üst sıralarında gösterdiği gibi, yüksek öğrenim eğitim kapasitelerini artırdı.

Bazı bilimsel alanlar doktora uzmanları arasında daha popülerdir. OECD alanında verilen yeni doktoraların yaklaşık% 40’ı bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanındadır ve sağlıkta doktoralar dahil edilirse bu oran tüm yeni mezunların% 58’ine yükselir. Rapora göre, doktora programları özellikle Fransa (% 59) Kanada (% 55) ve Çin’de (% 55) doğa bilimleri ve mühendisliğine yöneliktir.

Raporda kaydedilen diğer eğilimler arasında, küresel bir bilgi ekonomisi çağına giren araştırmanın artan dijitalleşmesi ve uluslararasılaşması da vardı.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. En Fazla Doktora Mezununa Sahip Olan Ülkeler ve İtalya hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail