İtalya’da Çalışma İzni

İçerikler

Her ülke dünyadan yetenekli bireyleri bünyesine katmak adına birçok cazip fırsat sunmaktadır. Globalleşen dünyada farklı ülkelerde çalışma ve kendini geliştirme imkanı gün geçtikçe normalleşen ve gelişen bir olgudur. İtalya da bu olguya destek veren ülkelerden biridir.

İtalya’da Eğitim Aşamasında Çalışma İzni

İtalya’da eğitim alırken ve mezuniyetten sonra çalışma imkanları mevcuttur. Eğitiminiz süresince haftalık 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Ancak iş bulabilmek için doğal olarak ülkenin dili olan İtalyancayı bilmeniz temel gereksinimlerden biridir. İngilizce olarak da çalışma imkanınız bulunsa da İtalyanca bilen bir bireye göre oldukça kısıtlıdır.

İtalya’da öğrenciler genellikle part-time işlerde çalışmaktadırlar. Böylelikle eğitimlerini finanse etmede ek kaynak yaratmış, İtalyancalarını geliştirmek için imkan bulmuş hem de eğitim sonrası iş hayatları için tecrübe kazanmış olmaktadırlar. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde stajlar da öğrencilerin İtalya’da çalışma hayatını yakından tanımalarına katkı sağlamaktadır. Öğrenciler bu stajlar vasıtasıyla hem tecrübe kazanmış hem de İtalya’da iş çevresini yakından tanıma fırsatını bulmuş olmaktadırlar.

 

 

İtalya’da Eğitim Sonrası Çalışma İzni

İtalya’dan mezun olan öğrenciler, Türkiye’den mezun olup İtalya’da çalışmak isteyen öğrencilere göre de oldukça avantajlı konumdadırlar. Türkiye’den İtalya’da çalışma izni için başvuru yapan bireylere göre çok daha az prosedürle uğraşmakta ve daha tecrübeli oldukları için iş bulma anlamında daha avantajlı olmaktadırlar.

Özellikle mühendislik, mimarlık, tıp gibi bölümlerden mezun olan öğrenciler daha kolay iş bulabilmektedirler. Ancak iş bulmak tamamen öğrencinin kendini alanında ne kadar geliştirdiğiyle de ilgilidir. Saydığımız bölümler teknik beceri isteyen iş alanlarında eğitim verdikleri için daha avantajlıdır. İtalya’da eğitiminiz sonrası iş bulmanız durumunda da oturumu izniniz çalışma iznine çevrilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Çalışma İzni hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail