Ferrara Üniversitesi

Orta Çağ Kenti: Ferrara

İtalya tarihinde büyük rol oynayan Este Hanedanlığı ile iç içe olan, Venedik ve Bologna’nın ortasında yer alan şirin ve huzur dolu bir şehir: Ferrara. İhtişamlı Po Vadisi’nin ortasında uzanan Ferrara geçmişin atmosferini modern hayatla uyumlu bir şekilde birleştirerek günümüze kadar gelmiştir. Kökleri 6.yüzyıla kadar inen Ferrara, Este Hanedanlığının hakimiyetindeyken inşa edilen sokakları, kiliseleri ve çok sayıda sarayları ile tarih ve sanatla bütünleşmiş; İtalyan otantik kültürünün temsilcisi olmuştur. Buram buram tarih kokan sokaklarında yürümeye başladığınızda sanki şehrin bir tarafının parklar, saraylar ve büyük evlerle Rönesans’a ait olduğunu diğer tarafının ise Ferrara usulü tuğlalı evlerle çevrili kiliseler, manastırlar ve hem kaleyi hem sarayı andıran Este Kalesi ile orta çağa ait olduğunu hissedeceksiniz. 133.000 yaşayanı ile ufak bir şehir olmasına rağmen büyük şehirlerin Old Town’unu (şehir merkezi) aratmayacak büyüklükteki meydanıyla tam bir Rönesans kasabası olan Ferrara 1995 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı.

UNIFE:

Ferrara Üniversitesi

Orta çağın ve Rönesans’ın muhteşem anılarının yaşadığı saraylara, kiliselere ve meydanlara ev sahipliği yapan bu şehirde öğrencilerine her daim eşsiz bir tarihi ortam sunan Ferrara Üniversitesi bulunmaktadır. İtalya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Ferrara Üniversitesi bilim, sanat ve kültür dünyasından gelen Nicholas Copernicus ve Paracelsus gibi ünlü kişileri memnuniyetle karşılamış ve eğitim vermiştir. 1391 yılında eğitim vermeye başlayan üniversitede ilk olarak sanat, hukuk ve din bilimleri alanında dersler verildi.  15. ve 16. yüzyıllarda İtalyan Rönesans kültürünün en gelişmiş merkezlerinden biri haline gelen Ferrara Üniversitesi Napolyon zamanında eğitimine ara vermiş olsa da, İtalya’nın birleşmesinden sonra bir devlet üniversitesi haline getirildi ve 1.Dünya Savaşı’ndan önceki yıllarda 500’den fazla öğrencisiyle İtalya’daki en çok öğrenciye sahip olan üniversite oldu. 

Ferrara Üniversitesi’nde Egitim

Güzel ve dinamik bir şehirde olan üniversite aynı kendi şehri gibi tarihi ama ışıltılı küçük ama rekabetçi bir üniversitedir. Eğitim faaliyetlerine tamamen uluslararası bir boyutta devam eden Ferrara Üniversitesi kuruluşundan bu yana dünyaca ünlü kişilerin eğitim aldığı bir üniversite olmuştur. Dünya sıralamasında 401. Sırada olan Ferrara Üniversitesi, öğrenci merkezli akademik topluluklarla yapılan bilimsel araştırmaları sayesinde uluslararası öğrencilerin ilgisini çekmektedir. ‘600 yıldır dört gözle geleceğe bakıyoruz’ misyonuyla devam eden Ferrara Üniversitesi bugün 12 farklı fakültesi ve 50’den fazla bölümle lisans ve yüksek lisans derecelerinde eğitim vermektedir.

231’i araştırmacı olmak üzere 600 akademisyeniyle eğitiminize renk katacak Ferrara Üniversitesi hemşirelikten mühendisliğe, sosyal bilimlerden kimyaya kadar geniş bir yelpazede seçenekler sunarak üst düzey araştırmalarla garanti altına alınmış bir öğretim kalitesinden yararlanmaktadır.

Ferrara Üniversitesi Ücretleri

Ferrara Üniversitesi’nde ekim ve aralık aylarında alınan 360 Euro eğitim ücreti dışında her öğrenci için ekonomik ve başarı durumuna göre belirlenen ortalama 750 ile 2500 Euro arasında eğitim harcı alınmaktadır. Bunların dışında üniversitenin sağlamış olduğu burslardan faydalanarak eğitiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Ferrara Üniversitesi Lisans Bölümleri

Eğitimde bilimsel araştırmayı ana faaliyet olarak gören Ferrara Üniversitesi üretim ve hizmet sektörünün pratik gerekliliklerini içeren lisans dersleriyle bölgenin gelecekteki üretken meslekleriyle iç içe olmayı amaçlamaktadır. 

-Mimarlık ve Tasarım

-Ekonomi ve Yönetim

-Kimya ve Eczacılık

-Yabancı diller

-Hukuk

-Matematik ve Bilişim Sistemleri

-Tıp

-Fen Bilimleri

-Mühendislik Fakültesi

Ferrara Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

-Çevre Çalışmaları ve Fen Bilimleri

-İşletme ve Yönetim 

-Mühendislik ve Teknoloji 

-Beşeri Bilimler 

-Doğa Bilimleri ve Matematik 

-Sosyal Bilimler 

Öğrenci Yaşamı

Görülecek birçok ilginç şeyin olduğu bu şirin kasabada bisikletinizi kiralayarak gündüz ve gece geçen günlerin büyülü atmosferini yeniden yaşayabilirsiniz. Size adeta ‘dikkat Rönesans çıkabilir’ dedirtecek Estense Kalesi’ne uğrayabilirsiniz. Ya da yıl boyunca uluslararası çapta sergilerin olduğu Palazzo dei Diamanti’de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Eşsiz bir kampüs deneyimi sunan Ferrara Üniversitesi spor salonu ile öğrencilerine sağlıklı bir yaşam sunmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda Ferrara Üniversitesi’nde güne sporla başladıktan sonra üniversite korosunda kendinize yer bulabilir ya da sahne sanatları alanında dersler alabilirsiniz. Ayrıca Ferrara Üniversitesi’nin öğrencilerine İtalyanca öğrenmeleri için dersler düzenlediğini unutmayın.

Ferrara’da yılda on iki ay boyunca kültür ve eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz birçok sanat, tiyatro, dans ve müzik festivalleri ile karşılaşacaksınız.

Tam olarak konaklama konusunda bir hizmet sunmasa da Ferrara Üniversitesi öğrencilerine bu konuda yardımcı olmaktadır. Diğer İtaya şehirlerine oranla daha ekonomik bir şekilde yaşayacağınız bu şehirde etkinlikler için UnifeCulture dergisini almayı ihmal etmeyin!

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Ferrara Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93 numaralardan bizi arayabilir, İletişim Formunu Doldurabilir veya info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilirsiniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail