Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya, mutfağı dünyaca ünlü, Kolezyum, Pisa kulesi, Pompei antik kenti gibi dünyaca ünlü turizm merkezlerine sahip, insanları sıcakkanlı ve yaşam dolu bir Akdeniz ülkesidir. İtalya’yı kime sorsanız aşağı yukarı saydığımız özelliklerini söyleyeceklerdir. Peki Avrupa’nın en kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan bu harika ülkede neden üniversite eğitimi almanız gerektiğini hiç düşündünüz mü? İşte neden “İtalya’da üniversite eğitimi almalıyım?” sorusunun cevapları:

1) Düşük eğitim harçlarına sahiptir.

İtalya, sosyal devlet anlayışı yerleşmiş bir ülkedir. Bu anlamda sosyal refahın toplumun tüm kesimlerine ulaşması hedeflenmiştir. Tabii eğitim de bu alanların başında gelmektedir. Bu nedenledir ki İtalya’da devlet üniversitelerinin harçları diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşüktür. Okuldan okula değişse de ortalama 550-2300 Euro arasındadır.

2) Dünyanın en eski üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi ve 6-7 asırdır eğitim veren köklü üniversiteler İtalya’dadır.

Dünya’nın en eski üniversitesi kabul edilen Bologna Üniversitesi 1088 kurulmuştur ve aktif olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Böyle bir üniversitenin dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında olması doğal olarak sürpriz değildir. Sadece en eskisi değil, bunu takip eden yüzyılda kurulan ilk üniversiteler de yine İtalya’dadır. 1222’de kurulan Padova Üniversitesi, 1224’te kurulan Napoli Federico II Üniversitesi, 1240 yılında kurulmuş Siena Üniversitesi ve 1303 yılında kurulmuş olan Roma La Sapienza Üniversitesi bunlardan sadece birkaçıdır. Dünya bilim kültür literatürüne dönüm noktası teşkil edecek eserler vermiş olan nice bilim adamı, sanatkar, politikacı bu sıralardan geçmiştir. Bu insanların yetiştiği kültür ortamında eğitim alacağınız düşünün! Bu bile “Neden İtalya’da Eğitim?” sorusunun başlı başına bir cevabı olabilir.

3) İlk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir.

İtalya, dünyanın en iyi 500 üniversitesine sahiplik yapan eğitim anlamında dinamik bir ülkedir. Avrupa’da İngiltere ve Almanya’dan sonra ilk 500’de en çok üniversiteye sahip 3. ülkedir. Bu durumu asırlar öncesine dayanan köklü bir eğitim sistemine sahip, aynı zamanda da çağın şartlarına ayak uydurabilen araştırma ruhunu besleyen üniversitelerine borçludur.

4) Geniş burs imkanlarına sahiptir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi İtalya, sosyal devlet anlayışının yerleşik olduğu bir ülkedir. Bu anlamda düşük tutulan üniversite harçları yanında yıllık 5200 Euro ya kadar burs imkanlarıyla da öğrencilik hayatınızı idame ettirmenizi kolaylaştırmaktadır. Ancak belirtmekte fayda var. Bu burs sizin İtalya’daki yıllık harcamalarınızın tamamını karşılayacak düzeyde değildir. İtalya’da eğitim maliyetinlerini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

5) Avrupa’da hem hesaplı hem de kaliteli eğitim alabileceğiniz en iyi seçenek İtalya’dır.

Yazımızda belirttiğimiz gibi İtalya hem düşük okul harçları hem geniş burs imkanları hem de dünyada oldukça prestijli üniversitelere sahip harika bir ülkedir. Alacağınız eğitimin kalitesi ve maliyeti karşılaştırıldığında eğitim için Avrupa’nın en iyi ülkesi olduğunu göreceksiniz. Bu da başka bir yazımızın konusu…

6) Türkiye’yle en büyük ticaret hacmine sahip Avrupa’nın 2. ülkesidir.

İtalya Almanya’dan sonra Türkiye’nin en yoğun ticari ilişkileri olan Avrupa’nın 2. ülkesidir. Bu ticari ilişkiler çok farklı sektörlerde kendisini göstermektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren 1300 İtalyan firması bulunmaktadır. Bu anlamda ekonomi, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda İtalya’da Üniversite Eğitimi almak ve bu alanlarda uzmanlaşmak için de harika fırsatlar sunabilir.

7) Mimari, moda-tasarım denildiğinde akla gelen ilk ülkedir.

İtalya, mimari ve moda-tasarım kavramlarıyla özdeşleşmiş bir ülkedir. Milano, dünyanın en büyük 4 moda şehrinden biri sayılır. Mimari anlamında ise her bir köşesi adeta ayrı birer mimari dersi olan, gerek geleneksel gerekse de modern mimarinin mükemmel örnekleri ülkenin her bir şehrine dağılmıştır. Şüphesiz ki bu durum moda-tasarım, mimarlık, arkeoloji gibi alanlarda harika bir İtalya’da Üniversite Eğitimi sisteminin sonucudur.

 

İtalya'da Üniversite Eğitimi

8) İtalya dünyaca ünlü birçok markanın doğduğu bir ülkedir ve dünyanın en iyi 8 ekonomisinden biridir.

İtalya Gucci, Prada, Dolce Gabbana, Missoni, Fendi, Salvatore Ferragamo, Pucci gibi giyim ve Lamborghini, Ferrari, Fiat gibi dünyaca ünlü otomobil markalarının doğduğu bir ülkedir. Bunun yanında dünyanın en iyi 8 ekonomisinden de biridir. İtalya’da Üniversite Eğitimi sonrası edineceği bilgilerle, İtalya’da bu firmalardan birinde çalışmayı kim istemez?

9) Rönesans’ın ve birçok sanat akımının doğduğu ülkedir.

İtalya Rönesans’ın doğduğu topraklar olarak da bilinir. Rönesans devri modern dünyanın temellerinin atıldığı müthiş bir bilgi birikiminin eseridir. Ve bu eserlerin İtalya’da Üniversite Eğitimi ‘ne katkısı tabii ki çok büyüktür. Bu köklü okullardan eğitim almış yazar, ressam, filozof birçok insan dünyanın gidişatını değiştirecek bir devrimi başlatmışlardır. Rönesans ruhu hala İtalyan üniversitelerinde canlılığını korumaktadır. Tüm araştırma imkanlarını seferber eden kampüsler ve zengin kitaplıklarıyla İtalyan üniversiteleri, kökü asırlara dayanan ve dalları daha asırlar boyu dünyayı saracak olan bir çınar gibi tüm dünya öğrencilerini beklemektedir.

10) Türkiye’yle benzer kültüre ve yakın bir lokasyona sahiptir.

İtalyanlar sıcakkanlılıkları ve neşeli halleriyle bilinir. İtalya’ya gittiğinizde her zaman gülümseyen, selam veren, birşey sorduğunuzda yardımcı olmaya çalışan birçok insanla karşılaşacaksınız.  

Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail