İtalya’da Tıp Eğitimi Almak

İtalya’da Tıp Eğitimi Almak için Uluslararası öğrenciler tarafından  oldukça tercih edilen İtalya, Tıp eğitimi alanında da adından fazlaca söz ettirmektedir. Ülkenin tıp eğitimi veren üniversiteleri uluslararası derecelere ve başarılara sahiptir. Bu yazımızda sizlere İtalya’da Tıp Eğitimi almanın avantajları hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Almak

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitimi Alabilirsiniz

İtalya’da birçok devlet ve özel üniversitede tamamen İngilizce eğitim alarak Tıp okuyabilirsiniz. Dünya’da tıp eğitimi veren Amerika, Kanada, İngiltere, Almanya, Macaristan, Polonya gibi ülkelerin eğitim koşulları ve öğrenci kabulleri bir hayli zorludur. Örneğin, Amerika’ da veya İngiltere’de tıp eğitimi almaya karar verdiyseniz sizleri zorlu ve uzun bir eğitim sürecinin beklediğine hazırlıklı olmalısınız. Aynı zamanda bu ülkelerde tıp eğitimiz öncesinde belirli eğitimler almanız da gerekmektedir. Polonya ve Macaristan ülkelerine baktığımızda ise eğitim maliyetlerinin yüksek olduğunu görmekteyiz. Ve bu ülkelerde eğitim alan öğrenciler ve eğitim profilinin sizlere uygun olup olmayacağını gözden geçirmenizde fayda vardır. Eğer Almaya’da tıp eğitimi almayı düşünüyorsanız, İngilizce bir eğitim alamayacağınızı kabul etmeniz gerekir. Çünkü Almanya’nın yıllık okul ücretleri düşük olmasına rağmen eğitim dili genellikle Almancadır. Düşündüğümüzde tıp eğitimi için en cazip olan ülke İngilizce eğitim veren ve yıllık okul ücretlerinin düşük ve burs imkanlarının da olduğu İtalyadır.

Dünyanın En Köklü Universiteleri İtalya’dadır

İtalya’da eğitim alacağınız üniversiteler QS, Shanghai gibi listelerde ilk 500 de yer almaktadır. YÖK üniversitelerin denkliğini verebilmesi için dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite listesinin içerisinde olması gerekmektedir. İtalya’daki üniversiteler ilk 1000’de yer aldığı için öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitim Veren Universiteler

Avrupa’nın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan İtalya’ya baktığımızda, üniversitelerinin hepsi köklü ve dünya sıralamasında oldukça iyi seviyelerde yer almaktadır. İtalya’da İngilizce Tıp eğitiminizi alabileceğiz 12 devlet üniversitesi ve 4 özel üniversite bulunmaktadır. 1 devlet üniversitesinde ise İngilizce diş hekimliği eğitimi verilmektedir.

Birçok öğrencimizi buradaki üniversitelere yerleştirmiş bulunmaktayız.

İtalya’da Tıp ve Diş Hekimliği bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrenciler, İtalyan üniversitelerin öğrenci kabullerini yaparken istemiş olduğu IMAT sınavı puanına sahip olmaları gerekmektedir. IMAT sınavının yapılmasındaki amaç, öğrencilerin belirli bir seviyede İngilizce bilgilerinin test edilmesi ve üniversiteye girecek olan öğrenci profilini daha kaliteli bir seviyeye getirmektir. IMAT sınavında başarılı olan öğrenciler üniversitelerin belirlemiş olduğu kontenjan doğrultusunda eğitimlerini alabilmektedir.

Hem İngilizcenizi İtalyancanızı Daha İyi Seviyelere Getirebilirsiniz

İtalya’da almış olduğunuz tıp eğitiminiz sayesinde hem İngilizcenizi daha çok geliştirmiş hem de sosyal ortamda ve staj döneminiz de kullanmak zorunda kaldığınız İtalyancanızı daha iyi seviyelere getirmiş olacaksınız. Türkiye’de eğitim alan öğrencilere kıyasla İtalya’da İngilizce ve İtalyanca olarak eğitim alan öğrenciler akademik anlamda daha iyi olacaktır.

İtalya, Coğrafi ve Kültürel Olarak Ülkemize Oldukça Yakındır

İtalya, Türkiye’ye ortalama 2 saat uzaklıkta ve birçok şehrine ülkemizden direkt uçuş imkanı bulunmaktadır. İtalya’ya Pegasus, THY ve Alitalia firması ile direk uçuş yapabilirsiniz.

Öğrenciler İtalya’da herhangi bir adaptasyon sorunu yaşamamaktadır. Çünkü İtalya, kültürü, Akdeniz yemekleri ve İtalyan mutfağıyla Türk kültününe ve mutfağına oldukça benzemektedir. İtalyan halkı sıcakkanlı, canayakın ve yardımsever olma gibi özellikleriyle sizleri evinizde ve kendi ülkenizdeki gibi hissetmenizi sağlayacaktır.

İtalya, Avrupa’da İngilizce Tıp Eğitim Veren En Ekonomik Ülkedir

Eğitim harç ücretleri çok makul ve diğer ülkelerle kıyasladığınızda ne kadar ekonomik oldugunu farketebilirsiniz. Bir anne-baba çocuğunun her ne kadar iyi bir eğitim almasını istesede, gerçekte bu eğitimi karşılayabilecek maddi gücünün olup olmadığınıda gözden geçirmesi gerekmektedir. Bu nedenle, İtalya’nın öğrencilere sunmuş olduğu okul ücretleri, burs imkanları, ülkenin yaşam şartları gibi etkenler diğer ülkelerle kıyaslandığında daha uyguna gelmektedir.

Türkiye’de bir devlet veya özel üniversitede alacağınız bir eğitimle İtalya’daki üniversitelerde alacağınız eğitim, kalitesi ve okul ücretlerini karşılaştırdığınızda İtalya’da eğitim almanızın avantajlarının oldukça fazla olduğunu göreceksiniz.

İtalya’da bir devlet üniversitesinin ortalama yıllık eğitim ücreti 550- 3000 euro arasında değişmektedir. Özel üniversite ücretleri ise yıllık yaklaşık olarak 15.000-20.000 euro civarında değişmektedir. İtalya’da üniversite ücretleri aile maddi gelir beyanına göre belirlenmektedir. Ve İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere burs imkanları da sağlanmaktadır. Bazı üniversitelerde kendi bünyelerinde öğrencilerine burs sınavları yaparak başarılı olan öğrencilere burs verebilmektedir.

İtalya’da İngilizce Tıp Eğitim Alarak Uluslararası Tanınan Bir Diploma Sahip Olursunuz

İtalya’da Tıp eğitiminizi tamamlandıktan sonra aldığınız diploma Türkiye dahil tüm dünyada geçerlidir ve ayrıca ‘Mavi Diplomaya’ sahip olarak kariyeriniz için avantaj sağlamış olursunuz. Almış olduğunuz mavi diploma sayesinde hiçbir bürokratik engele takılmadan diğer ülkelerde mesleğinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

İtalya’da Tıp Eğitimi Almak Mezuniyet Sonrası Birçok Çalışma İmkanı Bulunmaktadır

İtalya’da Tıp Eğitimi Almak

İtalya’da tıp eğiminizi tamamladıktan sonra ülkede kalıp çalışmaya devam edebilirsiniz. Yasal olarak öğrenci oturumunuz çalışma iznine dönüşmektedir. Türkiye’ye dönüp kendi ülkesinde çalışmak isteyen öğrenciler, Italya’daki diplomaları YÖK tarafından tanındığı ve denkliği olduğu için rahatlıkla kendi mesleklerini yapabilmektedirler.

Pisa Edu Farkıyla İtalya’da Tıp Eğitimi Almak

Bizden danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimiz İtalya’da bir devlet üniversitesine eğitim ücreti olarak yıllık maksimum 1000 euro gibi bir ücret ödemektedir. Ayrıca İtalya’daki hemen hemen her üniversiteye öğrenci yerleştirmiş tecrübeli bir eğitim kurumuyuz. Öğrencilerimizi yapmış olduğumuz IMAT Sınavı denemeleriyle, IMAT hazırlık kurslarımız sayesinde ve özel derslerimiz sayesinde alanında uzman hocalarımız eşliğinde İtalya’da Tıp Eğitimi için hazırlamaktayız.

Referanslar

2012 yılından günümüze dek onlarca öğrenciyi İtalya’da Tıp Eğitimi programlarına yerleştirdik. Bizden hizmet alan veli ve öğrencilerimizin memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Sosyal medya hesaplarımız ve sitemizdeki referanslar kısmından hakkımızdaki yorumları inceleyebilirsiniz

Aynı zamanda İtalya’daki birçok üniversitenin Türkiye’de resmi temsilciliğini yapmaktayız.

İtalya’da Tıp Eğitimi Almak Hakkında Detaylı Bilgi İçin;

İtalya’da Okuyoruz, İtalya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır. İtalya’da Tıp Eğitimi Almak hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için +90 312 543 54 53 ve +90 552 814 54 93  numaralardan bizi arayabilir, info@italyadaokuyoruz.com ‘a mail atabilir veya İletişim Formunu Doldurabilir’siniz.

Yorum Yaz

Whatsapp
E-mail